اهمیت طراحی در تولید جعبه و کارتن بسته بندی

جهت طراحی جعبه یک محصول عوامل زیادی باید در نظر گرفته شوند و طراح باید بهینه ترین نقشه و طرح را جهت بسته بندی محصول ارائه نماید.

●تعیین بهترین جنس کارتن و جعبه
انتخاب ترکیب ورق مناسب جهت تولید کلرتن و جعبه به عوامل مختلفی مانند ابعاد محصول ، وزن محصول ، نوع محصول ، شرایط نگهداری و حمل و نقل ، شرایط توزیع محصول بستگی دارد.
با وجود تمام مطالبی که ذکر شد سه ویژگی اصلی در جنس تمام بسته بندی ها باید رعایت گردد که عبارتند از :
استحکام مناسب
قابلیت چاپ پذیری مناسب
قابلیت برش و شکل دهی مناسب
با توجه به ویژگی هایی که ذکر گرید از بین انواع مقوای یک لایه و یا ورق های کارتنی سینگل ، ۳ و ۵ و ۷ لایه جنس مناسب جهت تولید جعبه برای محصول انتخاب می گردد.

●انتخاب ابعاد متناسب با محصول
پس از انتخاب جنس مناسب باید ابعاد محصول به درستی و به صورت دقیق توسط ابزارهایی مثل کولیس و متر لیزری معین گردد و سپس با توجه به ابعاد محصول ابعاد جعبه بسته بندی آن نیز معین گردد.
در اینجا اگر از محافظ هایی نظیر فوم ، نایلون حبابدار و … استفاده می شود باید ابعاد آنها به ابعاد محصول اضافه گردد سپس ابعاد کارتن مشخص گردد.
ضخامت کارتن نیز با توجه به ویژگی های فیزیکی آن مانند وزن ، ابعاد و تعداد چیدمان در ارتفاع و … مشخص می گردد.

● انتخاب شکل هندسی مناسب
یکی از مزیت های جعبه ها و کارتنها نسبت به سایر انواع بسته بندی این است که دارای اشکال هندسی متنوعی هستند.
کارتنهای پر مصرف به شکل مستطیل و دارای طراحی هندسی ساده هستند.
با استفاده از فرآیند دایکات می توان قالب کارتن را در ابعاد مختلف و با اشکال هندسی متنوع مانند ۸ ضلعی ، مثلثی و … تولید نمود. همچنین می توان برای آن دستگیره ، سوراخ پانچ ، قفل های خودکار ، ویترین جهت نمایش محصول و… طراحی نمود.

●ارائه طراحی چاپ کارتن و جعبه
شاید بتوان گفت یک چاپ مناسب بر روی جعبه محصول بیشتر مسیر موفقیت محصول در جلب نظر مخاصب را انجام می دهد.
چاپ جعبه ها و کارتنها به دو روش اصلی فلکسوگرافی و افست تولید می گردد.
جهت بیشتر کارتنهای بسته بندی از چاپ فلکسو استفاده می شود که قابلیت درج تا ۴ رنگ اصلی بر روی کارتن را دارد و سرعت آن بسیار بالا و هزینه آن بسیار کمتر از سایر روش های چاپ است.
اگر بخواهیم به محصول جلوه ای لوکس و خاص تر بدهیم و یا تصویر با کیفیت محصول را بر روی جعبه درج کنیم باید از چاپ افست و جعبه های لمینیتی استفاده کنیم.
جعبه های لمینیتی نسبت به جعبه های فلکسویی دارای قیمت بالاتر و سرعت تولید پایین تری هستند و زیبایی و جلوه بیشتری به بسته بندی محصول می بخشند.

●تعیین بهترین نوع اتصال جعبه
در انتخاب نوع اتصال کارتن و جعبه درنظر گرفتن وزن ، ابعاد ، زیبایی ، نوع چیدمان ، سلیقه مشتری اهمیت بالایی دارد.
کارتنهای با ابعاد متوسط و کوچک عموما با استفاده از چسب اتصال داده می شوند.
اگر ابعاد کارتن بزرگ و یا وزن آن زیاد باشد جهت اتصال آن از منگنه استفاده می کنیم.
در مواردی که زیبایی و مقاومت کارتن اهمیت بالایی دارد و طرح کارتن به صورت کیبردی ، سینی دایکاتی و یا سایر طرح های قفلی است با استفاده از خط تا قفلی از جنس کارتن ایجاد می نماییم و بدین ترتیب بدون استفاده از چسب یا منگنه اتصال کارتن انجام می شود.