جعبه مقوایی

با توجه به نقش مهم جعبه های مقوایی در بسته بندی محصولات، کارتن سازی به عنوان یک صنعت پررونق و پرسود شناخته شده است. با رشد روزافزون تولید صنعتی و نیاز به بسته بندی محصولات، این صنعت در آینده نیز به طور قابل توجهی رشد خواهد کرد.

به علاوه، با توجه به تمرکز بیشتر بر مسائل محیط زیستی، استفاده از کارتن های مقوایی به عنوان یک راه حل پایدار و دوستدار محیط زیست برای بسته بندی محصولات، به طور قابل توجهی افزایش خواهد یافت. در نتیجه، صنعت کارتن سازی با توجه به مزایای اقتصادی و محیط زیستی آن، به عنوان یک صنعت پررونق در آینده خواهد بود.

انواع جعبه مقوایی

مقواي بسته بندي بايد داراي قابليت چاپ، ورني خوري و اندود شدن با ساير مواد را داشته باشد. اين مواد با اعمال مواردي مثل برش، ايجاد چين و چروك، تا كردن، شكل گيري، پيچيدن، چسب زني و غيره به صورت بسته هايي انعطاف پذير، نيمه سخت و سخت در مي آيند.

جعبه مقوایی ابزاری است که از آن برای بسته بندی کالا و لوازم متفاوت و حمل و نگهداری آنها استفاده می‌کنند. جعبه‌های مقوایی را می‌توان با ساختار، اندازه، طرح و مدل دلخواه به مجموعه‌های سازنده سفارش داد تا محصول نهایی با توجه به سلیقه شما ساخته شود.

یه طور کلی 3 نوع جعبه مقوایی در بسته بندی محصولات مورد استفاده قرار می گیرد که به شرح ذیل می باشد:

جعبه مقوایی ایندربورد

مقوایی ایندربرد یا FBB نسبتا نازک و قابل تا شدن است به همین دلیل در بسته بندی های مختلف که نیاز به مقواهای نازک با انعطاف بیشتر دارد، بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. عمده ترین کاربردهای مقوا یا جعبه های تاشو جهت بسته بندی محصولات بهداشتی و زیبایی ، مواد غذایی منجمد، سرد و سایر مواد غذایی ، شیرینی سازی، دارویی، سیگار و کاربردهای گرافیکی است.

این مقواها به دلیل بهداشتی و وارداتی بودن معمولا از گران ‌ترین مقواها هستند.
جعبه های مقوایی ایندربورد علاوه بر مقاومت بالا قابلیت چاپ پذیری خوبی هم دارند. این مقواها در گرماژهای مختلف تولید می گردند و به دلیل دارا بودن استانداردهای بهداشتی با نام مقوای بهداشتی نیز شناخته می شوند به همین علت است که در صنایعی مانند دارو سازی از این نوع مقواها استفاده می گردد.

جعبه مقوایی

جعبه مقوایی پشت طوسی

در برخی موارد که وزن محصول داخل جعبه کمی سنگین بوده و محصول از یک لفاف برخوردار می باشد و یا در تماس مستقیم با جعبه نیست از مقوای پشت طوسی در ساخت جعبه استفاده می گردد. به عنوان مثال در تولید جعبه های پودر لباسشویی و یا جعبه های لامپ و لوازم الکترونیکی از مقواهای پشت طوسی استفاده می گردد.
مقواهای پشت طوسی در گرماژهای مختلف 170 ، 230 ، 300 ، 350 و 400 گرم تولید می گردد که بسته به وزن و ایعاد و مشخصات محصولی که می خواهیم بسته بندی کنیم از هریک از گرماژهای مذکور استفاده می گردد.

مقوای پشت طوسی عمدتا در بسته بندی نظیر جعبه کفش، دستمال کاغذی، جعبه شیرینی، جعبه کبریت، جعبه خمیر دندان، و انواع بسته بندی ها در تمام صنایع بکار میرود .

جعبه مقوایی گلاسه
شرکت های دارویی از جعبه های لمینیتی نیز جهت بسته بندی دارو استفاده می کنند.
جعبه های مقوایی گلاسه دارای استحکام بالاتری نسبت به جعبه های مقوای ایندربورد و مشابه مقوای پشت طوسی هستند و همچنین از لحاظ چاپ پذیری مشابه مقوای ایندربورد هستند .

این مقوا در گرماژ‌های 135، 150، 180، 200، 230، 250 در بازار وجود دارد و می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

جعبه مقوایی

طراحی و تولید جعبه مقوایی

برای تولید و چاپ یک کارتن مقوایی، باید ابتدا آن را طراحی کرد. این طراحی شامل نقشه جعبه است که در آن مواردی مانند طول، عرض و ارتفاع وجود دارد. در کارنو پک سعی می‌شود تا از یک شیت مقوایی حداکثر استفاده را برد. به همین دلیل بهینه ‌ترین مونتاژ یا چیدمان را روی یک برگه مقوا انجام می‌دهند.

زمانی که نقشه جعبه مقوایی آماده شد، نوبت به انتخاب جنس و گرماژ مقوا می رسد. قدم بعد ساخت زینک و قالب با توجه به فایل چاپی و نقشه نهایی خواهد بود. با انجام این کار می‌توان وارد فرایند چاپ روی مقوا شد. در این مرحله مطابق با فایل طرح مشتری، طرح‌ها روی مقوا چاپ می‌شود.

مرحله بعد، مرحله پس از چاپ است که در آن کارهایی مانند پوشش یووی ، روکش ورنی ، سلفون و برجسته سازی انجام می‌شود. پس از اتمام تمام مراحل، نوبت به برش مقوا و ساخت جعبه می‌رسد که این امر توسط دستگاه های برش با بالاترین دقت در مجموعه کارنوپک انجام می گیرد.

شرکت کارنوپک با سالها تجربه در امر طراحی و تولید جعبه های مقوایی آمادگی طراحی و تولید انواع کارتن مقوایی و دریافت سفارشات شما عزیزان را دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *